طراحی کلینیک، دکوراسیونی اصولی و آرامش بخش

طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک امروزه از اهمیت و توجه بسیار زیادی برخوردار است. در واقع کلینیک های پزشکی را باید به گونه ای طراحی کرد که نیاز کارمندان و بیماران را به بهترین شکل مرتفع سازند. بهتر است بدانید کلینیک هایی مورد استقبال بیماران و مراجعه کنندگان قرار می گیرد که مدرن و کاربردی باشند.

 

طراحی دکور داخلی مجتمع درمانی

چرا به طراحی کلینیک نیاز دارید؟

شاید یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد به وجود بیاید این باشد که چرا به طراحی کلینیک نیاز است؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بدانید با یک طراحی دکوراسیون داخلی اصولی و متفاوت به راحتی می توان یک فضای منحصر بفرد را ایجاد کرد و احساس اطمینان بیشتری را در بیماران و مراجعه کنندگان به وجود آورد. در واقع با یک طراحی آگاهانه و ماهرانه می توان استرس ها و تنش های بیماران را به طور قابل توجهی کاهش داد و آرامش بیشتری در آن ها ایجاد کرد. لازم به ذکر است که از مهم ترین بخش های طراحی داخلی کلینیک ایجاد تعادل بین طراحی خلاقانه و عملکرد یک مکان است، از اینرو  در هنگام طراحی لازم است به این نکته توجه لازم را داشته باشید.

 

چرا به طراحی کلینیک نیاز دارید؟

آشنایی با نکات مهم جهت طراحی کلینیک

توجه به موارد استاندارد و ویژه در طراحی کلینیک و مراکز درمانی کمک می کند تا یک فضای زیبا و دلنشین خلق کنید. در واقع فاکتورهایی همچون رنگ آمیزی، ایجاد فرم های پویا، نورپردازی، کنترل جریان رفت و آمد، طراحی اتاق انتظار، طراحی اتاق پزشک، استفاده از گیاهان، و … از جمله فاکتورها و عوامل مهم جهت ایجاد یک فضای آرام بخش به شمار می آیند، از اینرو بد نیست با برخی از این فاکتورها به صورت مختصر آشنا شوید.

 

آشنایی با نکات مهم جهت طراحی کلینیک

ایجاد فرم های پویا در طراحی داخلی کلینیک

یکی از فاکتورهای مهم و اساسی در طراحی کلینیک وارد کردن ویژگی هایی همچون سیال بودن و پویایی در فضای داخلی کلینیک است. در واقع برای اینکه یک تصور مثبت و زیبا در ذهن بیماران و مراجعه کنندگان باقی بماند، بهتر است فضای مورد نظر از نظری بصری پویا باشد. استفاده از فرم های سیال و پویا به راحتی قادرند فضا را از حالت یکنواختی و سادگی بیرون آورند.

 

ایجاد فرم های پویا در طراحی مجتمع درمانی

رنگ مناسب جهت طراحی

بهتر است بدانید در روانشناسی هر رنگ از معنا و مفهوم خاصی برخوردار است. شناخت تعبیرهای خاص این نوع رنگ ها بهترین گزینه جهت یک طراحی زیبا و جذاب به شمار می آید. در واقع با استفاده از رنگ های مناسب می توان دکوراسیون مطب و کلینیک را به صورت حرفه ای طراحی کرد و مطب و کلینیک را برای بیماران به مکانی آرام بخش تبدیل کرد.

 

انتخاب رنگ مناسب برای فضای درمانی

طراحی اتاق انتظار

از دیگر نکاتی که تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت احساس بیمار از خدمات پزشکی دارد فضای اتاق انتظار است. در طراحی اتاق انتظار می توان از یکسری صندلی های راحت در فاصله مناسبی با یکدیگر استفاده کرد. همچنین انتخاب نمایشگرها و استفاده از وسایل سرمایشی و گرمایشی مناسب از دیگر نکات مهم جهت طراحی اتاق انتظار محسوب می شوند. در واقع بیماران قبل از رفتن به نزد پزشک مدت زمانی را در این فضا سپری می کنند، از این رو باید سعی کرد نیازهای آن ها را به بهترین شکل برآورده ساخت.

 

در نظر گرفتن فضای انتظار

کنترل جریان رفت و آمد

از آنجا که در کلینیک های درمانی همیشه رفت و آمد وجود دارد، برای کاهش اختلال در رفت و آمد بهتر است از یکسری ورودی های جدا شونده ‌ای استفاده شود. از دیگر نکات مهم در کنترل جریان رفت و آمد استفاده از یک راهرو در کلینیک جهت جابجایی ماشین آلات قابل حمل پزشکی است.

 

ایجاد فضای مناسب برای کنترل رفت و آمد وسایل پزشکی

استفاده از نور طبیعی

بهره گیری از نور طبیعی از جمله فاکتورهایی است که باعث می شود دکوراسیون کلینیک لوکس و منحصر به فرد شود. با رعایت کردن این نکته می توان دکوراسیون زیبا  و فوق العاده ای را به وجود آورد. در واقع استفاده از رنگ طبیعی فضا را دلباز و روشن می کند.

بازی با سطوح دیوار

استفاده از فرم های خاص همچون زاویه دادن صفحات پوشش دهنده دیوار ها جهت طراحی کلینیک از دیگر ایده های خلاقانه محسوب می شود. استفاده از این ایده جذابیت و زیبایی خاصی را به فضای مورد می بخشد. در طراحی کلینیک می توان برای زیباتر شدن فضا در یک یا دو دیوار از این فرم های خاص استفاده کرد. لازم به ذکر است که  با این ایده می توان یک طراحی داخلی متفاوت را خلق و دیوارها از سادگی در آورد.

 

طراحی دیوار ها

نورپردازی مناسب

بهتر است بدانید ترکیب نورپردازی با رنگ محیط به راحتی می تواند یک فضای به یاد ماندنی و پویا را ایجاد کند. یکی از موثرترین ابزارهای مناسب در طراحی کلینیک نورپردازی است. استفاده از نورپردازی به نوعی موجب می شود فضای کلینیک جذاب و زیبا شود. امروزه می توان با استفاده از یکسری خطوط باریک به جای حجم زیادی از نور جهت نورپردازی فضای کلینیک استفاده کرد. در واقع طراحی یک فضای مینیمال و روشن در کاهش استرس بیماران و مراجعه کنندگان دارای تاثیر بسیار زیادی است.

 

نورپردازی در دکور داخلی کلینیک

استفاده از گیاهان در طراحی

استفاده از گیاهان روحی تازه به فضای کلینیک می بخشد. بهتر است بدانید استفاده از گیاهان مزیت های زیادی را به دنبال دارد. در واقع استفاده از گیاهان باعث ایجاد آرامش و از بین رفتن استرس و تنش می شود. همچنین استفاده از این گزینه علاوه بر تصیفه هوای فضا به عنوان یک فاکتور تاثیرگذار در محیط محسوب می شود.

 

نورپردازی کلینیک

طراحی اتاق پزشک

همانطور که می دانید یکی از قسمت های مهم  و تاثیر گذار کلینیک که در ایجاد آرامش و اطمینان برای بیماران تاثیر بسیار زیادی دارد اتاق پزشک است. در طراحی این اتاق باید به رنگ و نورپردازی توجه و دقت بالایی داشت. نورپردازی این اتاق بهتر است همراه با نور کافی و اصول صحیح صورت بگیرد. در واقع نورپردازی اتاق پزشک بهتر است به گونه ای باشد که روشنایی لازم جهت معاینه بیمار فراهم گردد.

 

فضای انتظار و اتاق پزشک کلینیک

فضای پذیرش

اولین مکانی که بیماران و مراجعه کنندگان با آن روبرو می شوند فضای پذیرش است. به نوعی می توان گفت این فضا به عنوان نقطه کانونی کلینیک محسوب می شود، از اینرو در طراحی آن بهتر است به متریال، نور، رنگ و … با دقت بالایی توجه شود.

در حالت کلی می توان گفت طراحی  و دکوراسیون کلینیک به یکسری ضوابط و قوانین همراه با خلاقیت طراح نیاز دارد. این گونه طراحی ها باید به گونه ای باشند که از تمامی زیر فضاها در دکوراسیون استفاده شود. همچنین سبک طراحی کلینیک ها با یکدیگر متفاوت است.

فضای پذیرش مجتمع درمانی

درباره ی nbnbruop82594

مطلب پیشنهادی

اتاق خواب عروس، جدیدترین ایده های سال

اتاق خواب عروس مهم ترین و اصلی ترین بخش منزل برای تازه عروس و داماد …